Oo happy day

October 14, 2010

Tänane päev oli väga huvitav ja rõõmustav päev. Sõltumata sellest, et mu tööpäev oli 9 tundi pikk ja peale seda pidin veel oma kursusele jooksma, juhtusin ma juhuslikult oma ema kohtama ja jõudsin isegi kohtuda ka ühe toreda metllikunstniku Üllega, kes andis mulle väga väärt infot metallitöö kohta. Suured tänud talle 🙂 Meie vestlus julgustas mind lõpuks ometi metallikunsti õppima minna ja seda ma ka kavatsen järgmine nädal teha, lähen uuele kursusele. Sellest tuleb täiesti uus ja erakordne etapp mu elus ja olen juba nii põnevil.

Vahepeal said ka ühed kõrvarõngad valmis. Need on sellised lausa külluslikult roosad. Materjalina kasutasingi roosat kvartsi ja ametüsti.

Kas te juba märkasite midagi? Jah, tänasest saab seda blogi lugeda nii eesti kui ka inglise keeles. Kuulasime terve päev Leega Tõnis Mägi laulusid ka ja tunne oli kuidagi eriti…eriline ja kodune, meenus mingi armas tunne lapsepõlvest. Emakeel on ju ikka armas.

Today it was a very interesting and a happy day. Although I had to work nine hours and after that I ran to a  course, I still had some time to accidentally met my mom and met with a metal artist Ülle who gave me a very valuable information about working with metal.  Big thanks to her. 🙂 Our conversation encouraged me to learn some metal art and that´s what I´m going to do next week, I´ll start with a new course. This will be a completely new and special phase in my life and I´m very exited about it.

Meanwhile new earrings are ready. They are made with rose quartz and amethyst.

And as you can see from now on you can read this blog  in english and estonian both. I like my mother tongue.

2 Responses to “Oo happy day”

 1. Michelle said

  Hi Riina, you have a wonderful blog! Beautiful earrings too!

  Estonia sounds like a beautiful place. The only other Estonian I have heard of is Kerli the musician, she is very pretty, has a nice voice and kind heart.

  I hope you take pictures of your metal pieces it is nice to document our progress in new crafts.

  Good luck, and I hope you have fun!

  xoxo
  Michelle

  • riinak said

   Thank you, Michelle!

   Estonia is really beautiful with its quiet nature and small cozy cities. I hope I like metal work too and of course I´ll try to document the progress.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: